Zdravím poutníku. Vítej v koutku mé literární tvorby.

Deník kapitána - 12. záznam

7. března 2018 v 17:33 | Marit |  Deník kapitána
12. záznam

Kapitánův deník
Pozemské datum: 7. 3. 3765
Středovesmírný čas (SVČ): rok Koně

Oslava proběhla dobře, akorát si z jejího konce nic moc nepamatuju. Měl jsem to štěstí, že jsem se vzbudil na ošetřovně, protože třeba kapitánka Deveronová přespala na chodbě a Lena jsme pak našli... no, to snad ani nebudu popisovat. Když jsme se trochu vyhrabali z mírné kocoviny, zaletěli jsme na planetu a ukázali šťastným místním šestistěn. Bylo to vlastně naprosto jednoduché. Jejich vůdce na něj položil ruku a jedna stěna se rozzářila. Podle něj je to test Asterianů, jestli jsme hodni se s nimi setkat. Také jsme se dozvěděli, že jejich návrat z bublin proběhl úspěšně a města již byla znovu osídlena. Moc nám všichni děkovali a od jejich vůdce jsme ještě dostali malý dárek. Máme teď dilatátor času. Velmi užitečná věc, Leno říkal, že pokud se mu ji podaří upravit, dala by se využít v mnohých dalších směrech.
Zamířili jsme do další soustavy, kterou jsme pojmenovali Kolossus. Je obrovská, stejně jako její planeta. V celé soustavě je pouze jedna planeta, ale je neskutečně obrovská. Asi jako naše Slunce. A její hvězda je tak obrovská, že když to srovnám s naší soustavou, tato planeta by byla vzdáleností ekvivalentní ke vzdálenosti Pluta od Slunce. Leno říkal, že nikdy nic takového neviděl a obrovsky to posune naše znalosti o vesmíru. Nás kapitány docela znepokojuje představa obyvatel planety. Pokud jsou stejně velcí jako planeta... no nechci si to ani domýšlet. Doufám, že budou přátelští. Pak už nás čekají jen čtyři další soustavy, včetně Pyramis, soustavy Goblinů. Tam poletíme naposledy. Vyslali jsme zprávy na všech frekvencích a doufáme, že se nějaká z nich dostane k lidem nebo Felisům.
Jinak jsem zjistil, že už od té doby, co jsme byli v soustavě Pyramis, jsem dlouho udával špatný středovesmírný čas. Teď už je rok Koně. Vzhledem k tomu, že vlastně vůbec nevím, jak to funguje, poprosil jsem Lena, aby to trochu lépe popsal.

Lenův žurnál - 348
Středovesmírný čas je poměrně nová veličina. Byl zaveden asi před pěti lety, kdy jsme se sešli my nejlepší vědci, abychom vyřešili otázku, jak určovat jednotný čas po všechny. Felisové totiž žijí na své planetě déle a čas měří úplně jiným způsobem než my. Je to způsobeno odlišnou polohou jejich planety od dvou hvězd v jejich soustavě. Proto jsme je poprosili o pomoc a po několika dnech debat jsme vytvořili veličinu středovesmírný čas. Nejsložitější ale bylo určit, v jakých jednotkách to bude. Felisové propočítali docela přesné stáří vesmíru a my měli za úkol ustanovit nějakou jednotku. Nenašli jsme však žádnou, která by byla možná využít pro všechny. Profesor Siien Tin v tomto ohledu dokázal nemožné. Porovnal všechny naše mapy vesmíru, polohy konstelací a poznatky o vesmíru s veškerými znalostmi, které o vesmíru mají Felisové. Zjistil v pohybech hvězd jistou analogii. Vypravil se na Feli, konzultoval to s nejlepšími vědci Felisů a našel řešení našeho problému. Zjistil totiž, že některé hvězdy se pohybují v pravidelných cyklech, na což, jak jsme později zjistili, přišli již vědci v moudrém věku. Mediterranianské národy, tedy Řekové a Egypťané, pak američtí Indiáni a staří Číňané, každý z nich měl vyzkoumanou část vesmíru. Když jsme propojili jednotlivé poznatky, dostali jsme ten nejucelenější systém, který kdy existoval. Od té doby máme tedy Středovesmírný čas, založený na poznatcích Moudrých národů a jako určovací jednotku jsme zvolili čínský kalendář, provázaný s tradicemi Felisů. Profesor Siien Tin za svůj počin dostal Eridanovu cenu za přínos vědě.
Eridanova cena je nejprestižnější ocenění, které se na Zemi a Feli uděluje. Eridanus byl astronom, který dokázal v Moudrém věku určit přesně polohu všech těles na obloze. Nikdo neví, jak to dokázal, ale byla po něm nazvána cena, která se uděluje těm nejvýznamnějším lidem. Nahradila zastaralou Nobelovu cenu, která se ukázala jako hloupá, nepřesná a zkreslená.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama